A început tabara de pictura la Grinţieşu Mare

Viața parohiei Iulie 13, 2015

Cu binecuvantarea IPS Parinte Teofan Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Parohia Grintiesu Mare organizeaza ediţia a doua a taberei de zi „Micii zugravi” în perioada 12 – 18 iulie 2015, .

Sunt aşteptaţi copiii din parohie si cei veniti in vacanta, cu vârsta între 5 şi 14 ani.

Organizarea şi desfăşurarea activităţilor sunt asumate de preotul paroh Dumitru Pintilie şi un grup de tineri voluntari din parohie,  în colaborare cu tineri membri ATOR din parohia Holm – Podul Iloaei,  Protopopiatul Iaşi 3, însoţiţi de pr. Ionuţ- Cătălin Dascălu .

Programul taberei cuprinde: pictură de icoane pe lemn, jocuri, drumeţii, activităţi sportive, seminarii de comunicare, precum şi un program duhovnicesc ce include  participarea la Sf. Liturghie, Spovedanie, Sf. Împărtăşanie, rugăciunea de dimineata şi de seară.

Activitatea de pictură icoane este coordonată de pictorul Popovici Cătălin, cel care are în grijă şi activităţile cercului de pictură „Teodosie Zugravul” ce funcţionează deja în cadrul  parohiei noastre. Tematica ediţiei de anul acesta este „Sfinţi români şi sfinţi contemporani”.